سایت اختصاصی شرکت فرهیختگان

صفحه اصلی مسئولیت های اجتماعی (CSR)

مسئولیت های اجتماعی فرهیختگان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

مسئولیت اجتماعی چیست؟

امروزه مسئولیت اجتماعی شرکت (CSR) مفهومی وسیع دارد. مسئولیت اجتماعی به طور کلی، به مجموعه فعالیتهایی گفته می شود که صاحبان سرمایه و بنگاه های اقتصادی به صورت داوطلبانه، به عنوان یک عضو مؤثر و مفید در جامعه، انجام می دهند. مسئولیت اجتماعی در واقع یک نوع مدیریت استراتژیک است که سازمانها را تشویق می کند به برنامه ریزی دراز مدت جهت تغییر جامعه ای که در آن زندگی می کنند. سازمان‌ها به عنوان لایه‌های میانی و حلقه‌های واسط بین فرد و جامعه تلقی می‌شوند، به‌طوری که سازمان‌ها را یکی از اجزای مهم و بنیادین پیکره اجتماعی بشر امروزی می‌دانند. بدیهی است سازمان‌ها متناسب با خواست و نیاز بشری در تکامل این پیکره اجتماعی تا رسیدن به یک پیکره متعادل و متناسب جهانی، نقش‌ها و وظایفی چند سویه خواهند داشت. آنها ضمن آنکه به حفظ و بقای خود می‌اندیشند باید بتوانند فراتر از نگاه خودمدارانه، به علیت و اصلیت خویش ـ که برگرفته از نقش و جایگاه اجتماعی آنهاست ـ به پیامدها و آثار خویش بر جامعه بپردازند. در عین حال که از زیرساخت‌ها و سرمایه‌های اجتماعی و علمی و پویای امروز تغذیه می‌کنند، حس تعهد، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی به نیازها و خواسته‌های جامعه را در قالب مدیریت و برنامه‌ریزی جامع و استراتژیک فرهنگی داشته باشند. چون شرکت‏ها تاثیر عمده ای بر سیستم اجتماعی یک جامعه دارند، باید اثرات مثبت فعالیت خود را حداکثر و اثرات منفی ناشی از فعالیت خود را به حداقل برسانند. از جمله فعالیتها و مسئولیتهای اجتماعی سازمانهای بزرگ جهان می توان به مواردی همچون: سرمایه گذاری شرکت مایکروسافت و بنیاد گیتس در بازار افریقا، سرمایه گذاری شرکت شل، در زمینه تحقیق و توسعه بر روی انرژی های تجدید پذیر اشاره نمود.


مسئولیت اجتماعی از منظر برخی اندیشمندان جهان:

گریفن و بارنی مسئولیت اجتماعی را چنین تعریف می کنند؛ «مسئولیت اجتماعی، مجموعه وظایف و تعهداتی است که سازمان بایستی در جهت حفظ و مراقبت و کمک به جامعه ای که در آن فعالیت می کند، انجام دهد». درک فرنچ و هینر ساورد در کتاب: فرهنگ مدیریت، در مورد مسئولیت اجتماعی می نویسند، «مسئولیت اجتماعی، وظیفه ای است بر عهده موسسات، در راستای ایجاد تاثیر مثبت بر زندگی اجتماعی که در آن کار می کنند. همچنین وظیفه ای است مبتنی بر مشارکت مثبت در زندگی افراد جامعه.

 

 

مسئولیت اجتماعی از منظر شرکت فرهیختگان:

فرهیختگان به عنوان اولین و تنها شرکت تخصصی نظام پیشنهادها نیز از این مقوله مستثنی نیست. مسئولین این شرکت بر این باورند که پاسخ مثبت به ملزومات اخلاقی اجتماعی، ترویج اصول اخلاقی و تقویت فرهنگ معنوی موجب ایجاد مزیتهای استراتژیک در جامعه خواهد شد. بر این اساس، شرکت فرهیختگان تاکنون با رعایت عدالت و اخلاق در برخورد با افراد و انجام فعالیتهای عام المنفعه به ارائه خدمات در راستای مسئولیتهای اجتماعی خود پرداخته است.

فرهیختگان معتقد است پیوند‏‏ فعالیت اجتماعی یا فرهنگی با استراتژی شرکت، درگیرکردن کارمندان شرکت در یک فعالیت اجتماعی یا به کارگیری از نیرو و توان کارمندان برای حل یک چالش اجتماعی به صورت داوطلبانه و استفاده از منابع و امکانات شرکت در یک پروژه اجتماعی موجب ارتقاء و پیشرفت فرهنگ و اقتصاد جامعه می گردد. بر این اساس تنها کمک مالی و فعالیتهای خیرخواهانه جزو فعالیت های این شرکت قرار نمی گیرد، بلکه ایجاد محیط کار و خلق کار، توانمند سازی نیروی انسانی، ارائه اطلاعات درست به مشتریان، آموزش صحیح و مسئولانه به نیروی انسانی و مشتریان، تعهد در قبال مسئولیتها و خدمات ارائه شده به مشتریان، مبارزه با فساد و ناهنجاریهای اجتماعی نیز جزو مسئولیتهای اجتماعی این شرکت قرار می گیرد.

 

 

فعالیتهای شرکت فرهیختگان در راستای مسئولیتهای اجتماعی:

1- حمایت مالی از کودکان بی سرپرست

2- اعطای کمک هزینه جهت تامین جهیزیه زوج های جوان

3- پشتیبانی و حمایت فرهنگی و اجتماعی از کودکان بی سرپرست

4- ارائه خدمات تبلیغی رایگان به موسسات خیریه

5- ارائه خدمات انفورماتیکی رایگان به موسسات خیریه

6- انجام امور عام المنفعه در موسسه فرهنگی دارالاکرام حضرت ابوالفضل (ع) در حوزه های مددکاری، شناسایی و پذیرش، جذب اسپانسر، امور بین الملل، بهداشت و درمان در راستای اعطای بورسیه تحصیلی به کودکان بی سرپرست و با استعداد

7- راهبری مستقیم و رایگان فعالیتهای  موسسه فرهنگی دارالاکرام حضرت ابوالفضل (ع) حامی تحصیل کودکان بی سرپرست و با استعداد

8- حمایت از استعدادهای درخشان و کمک به توسعه استعدادها و نخبه پروری

9- حمایت از پایان نامه های دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط با موضوع فعالیت شرکت (نظام پیشنهادها)

10- حمایت از دوره های کارورزی رشته های دانشگاهی مرتبط با موضوع فعالیت شرکت (نظام پیشنهادها)

11- طراحی، استقرار و راهبری رایگان سایت موسسه خیریه مهر کوثر، گروه فردا و موسسه فرهنگی دارالاکرام

12- ایجاد فضای آموزشی و آموزش نیروی انسانی جهت ارتقاء سطح دانش و مهارت و تخصص آنان

13- ایجاد فضا و شرایط مناسب جهت طرح مسائل اجتماعی کارکنان و تلاش جهت رفع مشکلات مذبور

14- مشتری مداری و ارائه خدمات و محصولات با بهترین کیفیت، مشاوره رایگان و ارائه اطلاعات مکفی درخصوص محصولات به مشتریان

15- اشتغال زایی، تولید فضای کاری و پستهای سازمانی و تلاش جهت مبارزه با بیکاری بالاخص در قشر جوان جامعه

16- به کار گیری قشر دانشجویان و نخبه گان در زمینه فعالیت شرکت در پستهای مرتبط با رشته تحصیلی آنان

 

موسسه فرهنگی دارالاکرام حضرت ابوالفضل (ع)

 

موسسه فرهنگی مهرکوثر

 

 

 

جملات قصار

میلتون: ذهن جایگاهی است که می تواند از جهنم بهشت و از بهشت جهنم بیافریند.

سایتهای منتخب

وب سایت ایده های استان قم

انجمن نظام پیشنهادهای ایران

Ideas World Wide

لینک به ما

شرکت فرهیختگان ذهن سبز

جستجو در وب سایت


Please update your Flash Player to view content.