سایت اختصاصی شرکت فرهیختگان

صفحه اصلی مختصری از مقالات تفاوت خلاقیت و نوآوری

تفاوت خلاقیت و نوآوری

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

امروزه اهمیت و ارزش خلاقیت و نوآوری و نیاز به توسعه و افزایش آن با توجه به تغییرات شتابان نیازها و سلیقه های جامعه بیش از پیش احساس می شود.
اگرچه واژه خلاقیت و نوآوری عموماً مترادف هم و با یک معنا و کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند، اما در اصل این دو مفهوم با هم تفاوت دارند. غالب محققان معتقدند که دو اصطلاح نوآوری و خلاقیت باید به طور جدا از هم مدنظر قرار گیرند، چرا که دارای معانی و تعاریف جداگانه ای هستند.

خلاقیت: فرآیند خلق فکر جدیدی است که دارای ارزش است. افکار و اندیشه های تازه و بدیع بسیار زیادی وجود دارد اما بعضی از آنها ممکن است دارای ارزش باشند یا نباشند و در نتیجه خلاق و مبتکرانه محسوب نمی شوند. بنابراین خلق کردن چیزی است بدیع و اصیل که دارای ارزش است.
به عبارت کامل تر خلاقیت مهارت ابداع فکر و اندیشه جدید و ارزشمند کردن آن است. واژه کلیدی در اینجا واژه «مهارت» است. خلاقیت یک مهارت است که هرکسی می تواند آن را فرابگیرد و چیز مرموزی نیست که در اختیار عده ای خاص باشد ولی نکته مهم در این رابطه، توسعه این قابلیت و تبدیل آن به مهارت است.
نوآوری: نوآوری فرآیند خلق چیزی جدید است که ارزش قابل توجهی برای فرد، گروه، سازمان، صنعت یا جامعه دارد.

سازمان ها، مدیران و دیگر کارکنان سعی می کنند افکار و مفاهیم بدیعی را خلق کنند که به نوآوری ها منتهی خواهد شد، این نوآوری ها می تواند در قالب مواردی نظیر محصولات یا خدمات جدید، یا بهینه، فرآیندهائی که باعث افزایش کارائی می شود و فعالیت های رقابتی بازاریابی و... معرفی گردد.
در تعاریف فوق تمایزهایی وجود دارد که ممکن است سطحی و نظری قلمداد گردند اما در حقیقت به چند دلیل چنین نیست، نخست اینکه خلاقیت پیش نیاز و سکوی پرتاب به سوی نوآوری است و برای نوآوری، خلاق بودن ضروری است و باید از صرفاً خلاق بودن فراتر رفت.
دوم اینکه لازم است دقت گردد که آیا اندیشه هایی که خلق می گردند، خلاق هستند یا خیر، و سوم اینکه آیا ایده-های خلق شده قابلیت و استعداد تبدیل شدن به نوآوری ها را دارد.
بنابراین در مجموع خلاقیت یک پدیده و فرآیند و کوشش ذهنی و فکری است در حالیکه نوآوری یک پدیده عملی و اجرایی است. نوآوری زمانی پدید می آید که یک ایده خلاق بوجود آمده و پس از بررسی و آزمایش ها به مرحله ظهور و عمل برسد.
شرط بهبود و تغییر، نوآوری است و پیش نیاز نوآوری خلاقیت. بنابراین تغییر و بهبود و نوآوری ایجاد نمی گردد مگر زمانیکه ایده های خلاق مطرح شوند. ایده های خلاق زمانی مفید و اثربخش خواهند بود که به مرحله عمل و یا همان نوآوری برسند، به عبارت دیگر اگر چه خلاقیت و نوآوری مفاهیم متفاوتی هستند اما لازم و ملزوم یکدیگر بوده و همدیگر را مورد هم پوشانی قرار می دهند و وجود هر یک برای دیگری ضروری است.

 

جملات قصار

برایان تریسی: کارهایتان را دسته بندی کنید و تمام کارهای مشابه را هم زمان انجام دهید.

سایتهای منتخب

وب سایت ایده های استان قم

انجمن نظام پیشنهادهای ایران

Ideas World Wide

لینک به ما

شرکت فرهیختگان ذهن سبز

جستجو در وب سایت


Please update your Flash Player to view content.