سایت اختصاصی شرکت فرهیختگان

صفحه اصلی زندگی نامه دانشمندان جهان زندگی نامه دانشمندان جهان (ارشمیدس)

زندگی نامه دانشمندان جهان (ارشمیدس)

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

زندگی نامه دانشمندان جهان: ارشمیدسریاضیدان یونانی که در سال 212 قبل از میلاد مسیح در سیراکوز به دنیا آمد او بزرگترین و برجسته ترین دانشمند و ریاضی دان دوران گذشته است که نبوغ علمی و فکری او را فقط با نیوتون می توان برابر دانست او برای تحصیل به اسکندریه رفت و موقعی به اسکندریه آمد که اقلیدس مرده بود. 
استادش از شاگردان اقلیدس بود، هنگامیکه به اسکندریه آمد با بسیاری از دانشمندان آشنا شد و با آنها ارتباط دوستی داشت از جمله با کانون اهل ساموس. ارشمیدس از خانواده های اشرافی بود. وی بعد از پایان تحصیل به زادگاه خویش نقل مکان کرد.
هیچ انشمندی مانند ارشمیدس در موردش افسانه سرایی نشده گفته اند که هیرون خواست زرگری، برایش تاجی از طلا بسازد زرگر طلاها را دریافت کرد و مشغول ساختن شد، بعد از اتمام کار، هیرون از ارشمیدس خواست تا ببیند آیا زرگر چیزی از طلاها کم کرده یا نه. ارشمیدس برای اینکه مشخص کند که زرگر برای ساختن تاچ تقلب کرده یا نه مهلتی از پادشاه خواست، تا اینکه روزی در حمام متوجه شد هنگامیکه دست و پای خود را در ظرفی پر از آب قرار می دهد مقداری آباز ظرف بیرون می ریزد آبی که از ظرف سرازیر می شد معادل حجم جسمی بود که وارد آب می شد. 
بنابراین متوجه شد که اگر تاج را در ظرف آبی قرار دهد حجم آبی که از ظرف سرازیر می شود یا در آن بالا می رود حجم تاج می باشد، وی که بسیار هیجان زده شده بود برهنه از حمام بیرون دوید و فریاد می زد یافتم! یافتم. او به کمک این روش متوجه شد که زرگر مقداری نقره به جای طلا در ساختن تاج به کار برده است.
از جمله دیگر کشفیات ارشمیدس کشف قانون اهرم است که عبارت است از حاصل ضرب قدرت در بازوی قدرت، مساوی با حاصلضرب مقاومت در بازوی مقاومت است. او اصل قانون اهرم را برای جابجا کردن و حرکت اجسام سنگین که نیاز به اهرم یا دیلم داشت مورد استفاده قرار داد. زندگی ارشمیدس در نهایت آرامش سپری می شد تا اینکه رومیها به سیراکوز حمله کردند و چنگ سه ساله میان آنها در گرفت. با حمله آنها ارشمیدس ماشینهای خود را به کار انداخت و ماشینها شروع به پرتاب سنگ و وزنه های بسیار سنگین و عظیم کردند، با تدبیر ارشمیدس تا سه سال دشمنان نتوانستند سیراکوز را فتح کنند. تا اینکه دشمنان شهر را از پشت سر مورد حمله قرار دادند. هنگام حمله، ارشمیدس در منزل خود مشغول حل کردن مسئله هندسی بود که ناگهان سربازی را در مقابل خویش دید، سرباز از او خواست که به همراه او برود لکن ارشمیدس جواب داد: عقب برو مسئله که تمام شد با تو خواهم آمد. سرباز از این سخن به خشم آمدو او را به قتل رسانید.
بزرگترین نابغه دنیا در سال 287 به دست سربازی حقیر و گمنام به قتل رسید.


منبع: کتاب زندگی نامه دانشمندان جهان- انتشارات جاجرمی


 

جملات قصار

امام علی(ع): هیچ پشتیبانی اطمینان بخش تر از مشورت نیست.

سایتهای منتخب

وب سایت ایده های استان قم

انجمن نظام پیشنهادهای ایران

Ideas World Wide

لینک به ما

شرکت فرهیختگان ذهن سبز

جستجو در وب سایت


Please update your Flash Player to view content.